Sign in or register an account

Pay tickets

In order to buy tickets at NetTicket.fi you need to log in or create an account.

Forgot your password?

Don't have an account?

In order to buy tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

or

Purchase without account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Riihimäen Nuorisoteatteri

Veren häät

Veren häät on Federico Garcìa Lorcan vuonna 1932 kirjoittama tragedianäytelmä. Se kertoo kolmesta suvusta, joilla on vaikeat suhteet keskenään. Kahden suvun yhteisen edun nimissä sukujen nuorimmat naitetaan keskenään. Häiden aattona morsian kuitenkin karkaa vihollissuvun kielletyn rakkautensa kanssa. Siitä seuraa ajojahti, joka saa ylimaalliset mittasuhteet. Näytelmä on hyvin symbolinen ja tunnelmallinen. Siinä on suuria teemoja pakkoavioliitosta, valtataistelusta, kunniamurhasta sekä hyväksikäytöstä ja pettämisestä ja rakkaudesta.

käsikirjoitus: Federico Garcia Lorca
suomentanut: Pentti Saaritsa
ohjaus: Juhana Rönnkvist
ryhmä: Klassikko vai nykäri A10

Esitykset Kino Sammossa (Suokatu 9, Riihimäki)
Kuva Bella Kallio
Esitysoikeuksia valvoo Näytelmäkulma
  • Kino Sampo Riihimäen NuorisoteatteriSuokatu 911130 RIIHIMÄKI
  • 29.4.2021-29.5.2021
  • 10-12 €
Buy tickets

Shows29.4.2021-29.5.2021

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Thu 29.4.2021 18pmEnsi-ilta
    Veren häätEnsi-ilta
    12 €
  • Wed 12.5.2021 18pm
    Veren häät
    12 €
  • Fri 14.5.2021 18pm
    Veren häät
    12 €
  • Sat 15.5.2021 15pm
    Veren häät
    12 €
  • Wed 19.5.2021 18pm
    Veren häät
    12 €
  • Fri 21.5.2021 18pm
    Veren häät
    12 €
  • Sat 22.5.2021 15pm
    Veren häät
    12 €
  • Sun 23.5.2021 15pm
    Veren häät
    12 €
  • Thu 27.5.2021 18pm
    Veren häät
    12 €
  • Fri 28.5.2021 18pm
    Veren häät
    12 €
  • Sat 29.5.2021 15pm
    Veren häät
    12 €
Riihimäen Nuorisoteatteri Hämeenkatu 25-2711100 Riihimäki www.rnt.fi
Organizer's all events