Sign in or register an account

Pay tickets

In order to buy tickets at NetTicket.fi you need to log in or create an account.

Forgot your password?

Don't have an account?

In order to buy tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

or

Purchase without account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Jyväskylän Huoneteatteri

Puhdistus

Jyväskylän Huoneteatteri
Sammonkatu 4, 40100 Jyväskylä

Sofi Oksanen - Erika Hast

Eletään vuoden 1992 loppukesän aikaa Viron maaseudulla. Aliide Truu asuu synnyinkodissaan, kuten on asunut koko elämänsä. Talossa Aliiden kanssa asuu hänen menneisyytensä, joka muuttuu taas nykyisyydeksi, kun pihaan eksyy nuori Zara etsien turvapaikkaa. Aliiden ja Zaran elämäntarinat kietoutuvat yhteen ja pakottavat esiin kipeän menneisyyden ja Aliiden tekemät valinnat.

Puhdistus on paitsi kertomus nuoren Viron matkasta Neuvostovallan alta kohti epävarmaa itsenäisyyttä, se on myös kertomus naisista, jotka yrittävät kaikin käsillä olevin keinoin selviytyä myrskyävistä ajoista miesten maailmassa. Millaisia valintoja, millaisia tekoja, joutuvat tekemään naiset, jotka seisovat pystyssä omilla jaloillaan senkin jälkeen, kun myrsky on laantunut? Puhdistus on ennen kaikkea tarina selviytymisestä.

Esityksiä on myös tammi- ja helmikuussa 2022. Esityspäivät varmistuvat myöhemmin

Liput: 18€ / 15€ / 8€ + palvelumaksu
Tukilippu: 25 € + palvelumaksu


Rooleissa: Mari Rouvala, Reetta Simonov, Satu Nyqvist, Jari Määttä, Mikko Hintikka ja Petteri Virtanen.

Lavastus: Toni S. Halonen ja Jussi Niemelä.
Äänisuunnittelu: Kosti Emaus
Valosuunnittelu: Perttu Lähdesmäki
Pukusuunnittelu: Sirpa Saarenpää
Maskeeraus ja hiukset: Tuija Kytölä
Tarpeisto: Iitu Heilimo ja Heidi Virtanen
Tekniikan ajo: Kosti Emaus
Graafinen suunnittelu: Anne Palmu
Valokuvat: Jaakko Manninen
Tuottaja: Annikka Suoninen

Ikäsuositus: 15 v.
  • Huoneteatteri Jyväskylän HuoneteatteriSammonkatu 440100 JYVÄSKYLÄ
  • 21.9.2021-12.11.2021
  • 8-25 €
Buy tickets

Shows21.9.2021-12.11.2021

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Tue 21.9.2021 18pm
    Puhdistus
    18 €
  • Fri 24.9.2021 19pm
    Puhdistus
    18 €
  • Sat 25.9.2021 18pm
    Puhdistus
    18 €
  • Sun 26.9.2021 15pm
    Puhdistus
    18 €
  • Wed 29.9.2021 18pm
    Puhdistus
    18 €
  • Fri 1.10.2021 19pm
    Puhdistus
    18 €
  • Sat 2.10.2021 18pm
    Puhdistus
    18 €
  • Sun 3.10.2021 15pm
    Puhdistus
    18 €
  • Fri 8.10.2021 19pm
    Puhdistus
    18 €
  • Sat 9.10.2021 18pm
    Puhdistus
    18 €
  • Sun 10.10.2021 15pm
    Puhdistus
    18 €
  • Sat 16.10.2021 18pm
    Puhdistus
    18 €
  • Sun 17.10.2021 15pm
    Puhdistus
    18 €
  • Sat 30.10.2021 18pm
    Puhdistus
    18 €
  • Sun 31.10.2021 15pm
    Puhdistus
    18 €
  • Tue 2.11.2021 18pm
    Puhdistus
    18 €
  • Thu 11.11.2021 18pm
    Puhdistus
    18 €
  • Fri 12.11.2021 19pm
    Puhdistus
    18 €
Jyväskylän Huoneteatteri Sammonkatu 440100 Jyväskylä www.huoneteatteri.fi
Organizer's all events