Sign in or register an account

Forgot your password?

In order to shop tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Rovaniemen Teatteri - Lapin Alueteatteri

Niskavuoren Heta

Niskavuoren Heta 

Klassikkodraama vahvan naisen särjetystä sydämestä nousee ensimmäistä kertaa Rovaniemen teatterin näyttämölle. Se on tarina vahvuudesta, ylpeydestä ja rakkauden kaipuusta.
 
Heta on vauraan ja mahtavan Niskavuoren vanhin tytär, joka on aina pitänyt sukunsa maineesta kiinni. Karu pettymys rakkaudessa murtaa kaiken ja häpeä vie Hetan naimisiin talon entisen rengin, Akustin kanssa. Kyläläisten katseet ja puheet ajavat Hetan päättäväisesti rakentamaan rengin rähjäisestä kotipaikasta tilan, jolle ei löydy kilpailijaa ja jonka pihalla Heta voi ylpeänä seistä. Samalla Heta rakentaa tunteilleen muurin, jota kenenkään on mahdotonta ylittää. Edes Akustin loputon lämpö ja ymmärrys eivät saa hänen hyistä sydäntään sulamaan.
 
Hella Wuolijoen parhaana pidetty teos on koskettava kuvaus ihmisistä, jotka taistelevat itsekkyyden ja rakkauden ristiriidassa. Heta on suomalaisen näytelmäkirjallisuuden ikoninen naishahmo, jonka julmuus kasvaa huvittaviinkin mittasuhteisiin. Voiko omaan vahvuuteensa sokaistua? Ja onko lopulta kaikkein vaikeinta antaa anteeksi itselleen? Viime vuosisadan alkupuolelle sijoittuva tarina näyttää, kuinka vähän me lopulta olemme muuttuneet.
 
ENSI-ILTA
Lauantaina 20.2.2021 klo 18

ESITYSPAIKKA
Rovaniemen Teatteri, Lappia-talon suuri Tieva-näyttämö, katsomossa turvavälit

LIPUT
Peruslippu 29 € / eläkeläiset 26 € / opiskelijat, lapset ja työttömät 18 €. Hinnat sisältävät verkkokaupan palvelumaksun 2 €.

LIPPUKAMPANJAT
26.2.2021 klo 19: S-etunäytös, peruslipusta 5 € alennus S-etukortilla.
  • Tieva Rovaniemen Teatteri - Lapin AlueteatteriJorma Eton tie 8 A96101 Rovaniemi
  • 20.2.2021-22.5.2021
  • 16-29 €
Buy tickets

Shows20.2.2021-22.5.2021

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Sat 20.2.2021 18pmEnsi-ilta
    Niskavuoren HetaEnsi-ilta
    29 €
  • Fri 26.2.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Sat 27.2.2021 18pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Sat 6.3.2021 13pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Fri 19.3.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Fri 9.4.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Sat 10.4.2021 13pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Mon 12.4.2021 13pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Sat 17.4.2021 13pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Sat 17.4.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Fri 23.4.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Sat 24.4.2021 13pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Thu 29.4.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Fri 7.5.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Sat 8.5.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Fri 14.5.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Sat 15.5.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Fri 21.5.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
  • Sat 22.5.2021 19pm
    Niskavuoren Heta
    29 €
Rovaniemen Teatteri - Lapin Alueteatteri Jorma Eton Tie 896100 Rovaniemi www.rovaniementeatteri.fi
Organizer's all events