Sign in or register an account

Forgot your password?

In order to shop tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Kokkolan kaupunginteatteri

Luvattu maa

Kokkolan kaupunginteatteri
Katariinan kamari, Torikatu 48, Kokkola

Ensi-ilta 26.3.2021 Katariinan kamarissa

Liput: 28/24/20€

Kokkolan kaupunginteatterin ja Projektori-ryhmän yhteistuotanto.
 

Nykypäivän turhuuden markkinoilla harhailevia ihmisiä kuvaava näytelmä kysyy: Mistä moraalittomassa maailmassa löytää moraalin?
 

Teos on näyttämöllinen kollaasi, joka törmäyttää yhteen erilaisia aatteellisia palopuheita, musiikkia ja sanattomia kohtauksia. Se haastaa katsojaa löytämään oman totuutensa ajassa, jossa oikea ja väärä tuntuvat olevan vain mutu-pohjalta päätettäviä ja koska tahansa johonkin trendikkäämpään vaihdettavia asioita. Loistammeko me kaikki niin kuin John Lennon? Missä ajassa Martin Luther King oikeasti tahtoi elää? Mitä annettavaa Veikko Lavin Linja-automatkalla tai Pentti Linkolan lapsuusmaisemalla voisi olla meille nyt? Saanko muuttua, vaikka Pasi Kaunisto sen kieltääkin? Odottaako rakkaus Eskilstunassa vai vuorella?
 

Teatterin logiikalla aikaa ja paikkaa vaihtava esitys valaa kriittisyydestään huolimatta uskoa siihen, että kaikessa on särönsä, josta valo pääsee sisään, kuten Leonard Cohen sen kiteytti.
 

Luvattu maa toteutetaan yhteistuotantona vapaan kentän teatterin, Projektori-ryhmän kanssa, joka muistetaan Kokkolassa mm. syksyisestä, runsaasti kiitosta keränneestä Jäniksen vuosi -vierailustaan. Luvatun maan dramaturgiasta ja ohjauksesta vastaa kaupunginteatterin johtaja Juha Luukkonen ja siinä nähdään taiteilijoita molemmista teattereista.
 

Kantaesityksen ensi-ilta 26.2.2021 Katariinan kamari -näyttämöllä.

  • Katariinan kamari Kokkolan kaupunginteatteri67100 KOKKOLA
  • 25.3.2021-22.5.2021
  • 19-33 €

Shows25.3.2021-22.5.2021

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Thu 25.3.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    19 €
  • Fri 26.3.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Wed 7.4.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Fri 9.4.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Sat 10.4.2021 13:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Thu 15.4.2021 13:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Fri 16.4.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Sat 17.4.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Fri 23.4.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Sat 24.4.2021 13:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Sat 24.4.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Fri 30.4.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Fri 7.5.2021 13:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Fri 7.5.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Sat 8.5.2021 13:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Sat 8.5.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Wed 12.5.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Fri 14.5.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Sat 15.5.2021 13:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Sat 15.5.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Fri 21.5.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Sat 22.5.2021 13:30pm
    Luvattu maa
    28 €
  • Sat 22.5.2021 18:30pm
    Luvattu maa
    28 €
Kokkolan kaupunginteatteri Torikatu 4867100 Kokkola kokkolanteatteri.fi
Organizer's all events