Sign in or register an account

Forgot your password?

In order to shop tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Rovaniemen Teatteri - Lapin Alueteatteri

Lempi

Rovaniemen kauppalassa kauppiaan kaksostytöt Lempi ja Sisko nauttivat nuoruudestaan saksalaisten sotilaiden huomion keskellä. Sisko on jo oman onnensa löytänyt ja hän yllyttää Lempiä lyömään vetoa, kykeneekö tämä hurmaamaan ensimmäisen miehen, joka kauppaan astuu.
Pursuojan nuori isäntä Viljami on arkiseen tapaansa menossa ostamaan suolaa ja valkoista maalia, kun hänet pysäyttää Lempin katse, jota ei voi ohittaa. 
Erikoisella elämänviivalla tuomittu Elli otetaan Pursuojalle töihin auttamaan nuorta isäntää ja tämän kaupunkilaisrouvaa, jonka hymyssä on jotain vierasta. 
 
Juuri kun kaiken pitäisi alkaa, sota paiskaa nämä ihmiset eroon toisistaan ja kaiken keskellä Lempi katoaa. Missä hän on ja mitä hänelle on tapahtunut? Entä miten käy heille, jotka jäävät jäljelle?
  
Lempi on balladi intohimosta, sattumasta ja rakkauden voimasta sekä tiheätunnelmainen draama,  joka perustuu Minna Rytisalon palkittuun romaaniin. Se kertoo rakkauden voimasta, jonka seuraukset ovat arvaamattomat ja muistuttaa, kuinka emme koskaan näe toisiamme kokonaisina – meidän tarinamme sivuhenkilöt ovat pääosassa omassa elämässään. Maailman kantaesitys Kero-näyttämöllä 3.10.2020.
  
Kolme kohtaloa. Kolme tarinaa. Ja Lempi – nainen, joka katosi.  
 
ESITYSPAIKKA
Lappia-talo, Rovaniemen Teatterin vinttinäyttämö Kero, katsomo on numeroimaton ja turvavälit huomoitu

LIPUT
Peruslippu 26 € / eläkeläiset 23 € / opiskelijat, lapset ja työttömät 16 €. Hinnat sisältävät verkkokaupan palvelumaksun 2,00 €.
  • Kero Rovaniemen Teatteri - Lapin AlueteatteriJorma Eton tie 896100 ROVANIEMI
  • 28.11.2020-22.3.2021
  • 16-60 €
Buy tickets

Shows28.11.2020-22.3.2021

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Sat 28.11.2020 19pm
    Lempi
    26 €
  • Mon 30.11.2020 13pm
    Lempi
    26 €
  • Thu 3.12.2020 19pm
    Lempi
    26 €
  • Sat 5.12.2020 13pm
    Lempi
    26 €
  • Fri 11.12.2020 19pm
    Lempi
    26 €
  • Sat 12.12.2020 19pm
    Lempi
    26 €
  • Sat 19.12.2020 18pm
    Lempi
    26 €
  • Sat 16.1.2021 18pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Sat 23.1.2021 15pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Fri 29.1.2021 19pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Sat 30.1.2021 18pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Sat 6.2.2021 13pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Sat 6.2.2021 19pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Sat 13.2.2021 18pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Fri 19.2.2021 19pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Sat 20.2.2021 13pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Mon 22.2.2021 13pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Fri 26.2.2021 13pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Fri 5.3.2021 19pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Sat 6.3.2021 19pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Sat 20.3.2021 13pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
  • Mon 22.3.2021 13pmEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    LempiEsityksen kesto: 2,5 h väliaikoineen
    26 €
Rovaniemen Teatteri - Lapin Alueteatteri Jorma Eton Tie 896100 Rovaniemi www.rovaniementeatteri.fi
Organizer's all events