Sign in or register an account

Pay tickets

In order to buy tickets at NetTicket.fi you need to log in or create an account.

Forgot your password?

Don't have an account?

In order to buy tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

or

Purchase without account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Vaasan kaupunginteatteri

Fredrika R.

Pitkäkatu 53, 65100 Vaasa
Lippukassa: 06 325 3961

Näyttämö: Julia

Olen Fredrika Runeberg, tämän kuuluisan kansallisrunoilijan vaimo. Runebergistä kyllä varmaan jokainen tietää, mutta minut yhdistetään siihen torttuun, joita vielä tänäkin päivänä kauppojen hyllyille ilmestyy alkutalvesta. Voin kertoa teille, että resepti ei ollut minun.

Olen paljon enemmän kuin yksi leivonnainen. Siksipä juuri kirjailija Anneli Kanto ja ohjaaja Heini Tola halusivat kirjoittaa minusta näytelmän. Siitäkin on jo monta vuotta ja siksi olenkin hyvin iloinen, kun tämä teos saa toisen tulemisensa ammattiteatteriin eli tänne Vaasan kaupunginteatteriin kevätkaudella 2023. Erityisen iloinen olen tästä, sillä synnyinhän minä Pohjanmaalla, Pietarsaaressa, kuten aviomiehenikin, vaikka meidät yhdistetään Porvooseen, jonne muutimme vuonna 1837.

Minusta on sangen hauskaa, että näytelmän kirjoittajat eivät ole suhtautuneet minuun riutuvana kansalliskirjailijan vaimona, eivätkä ole asettaneet miestäni jalustalle. Ei sinne päinkään. Railakkaasti tuulettavat. Vaikka kaikki perustuukin historiallisiin faktoihin, on tekijöillä ollut reipasta fiktiota ja huumoriakin mukanaan. Tästä tyylistä ainakin minä pidän,

Kaikkein tärkein ajatukseni, josta pidän – yhä vielä ja tänäkin päivänä – on:

”Eteenpäin, on vain tie eteenpäin. Tie tasa-arvoisempaan maailmaan…sen täytyy kulkea sitä kautta, että jokaisen on saatava oppia ja tietoa. Naisten on kuljettava eteenpäin.”

Teos on osa Vaasan kaupunginteatterin 80-juhlavuoden ohjelmistoa.

  • Julia sali Vaasan kaupunginteatteriPitkäkatu 5365100 VAASA
  • 17.2.2023-12.5.2023
  • 22-28 €
Buy tickets

Shows17.2.2023-12.5.2023

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Fri 17.2.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Sat 18.2.2023 18pm
    Fredrika R.
  • Wed 22.2.2023 13pm
    Fredrika R.
  • Thu 23.2.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Wed 8.3.2023 13pm
    Fredrika R.
  • Thu 9.3.2023 13pm
    Fredrika R.
  • Wed 15.3.2023 13pm
    Fredrika R.
  • Thu 16.3.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Wed 22.3.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Thu 23.3.2023 11am
    Fredrika R.
  • Fri 24.3.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Sat 25.3.2023 18pm
    Fredrika R.
  • Wed 29.3.2023 12pm
    Fredrika R.
  • Thu 30.3.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Thu 13.4.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Fri 14.4.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Fri 21.4.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Sat 22.4.2023 13pm
    Fredrika R.
  • Sat 22.4.2023 18pm
    Fredrika R.
  • Thu 27.4.2023 13pm
    Fredrika R.
  • Fri 28.4.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Tue 2.5.2023 13pm
    Fredrika R.
  • Thu 4.5.2023 13pm
    Fredrika R.
  • Thu 4.5.2023 19pm
    Fredrika R.
  • Thu 11.5.2023 13pm
    Fredrika R.
  • Fri 12.5.2023 19pm
    Fredrika R.
Vaasan kaupunginteatteri Pitkäkatu 5365100 Vaasa
Organizer's all events