Sign in or register an account

Pay tickets

In order to buy tickets at NetTicket.fi you need to log in or create an account.

Forgot your password?

Don't have an account?

In order to buy tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

or

Purchase without account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Oravais Teater

Populärmusik från Vittula

Populärmusik från Vittula är en uppväxthistoria, som följer Matti och hans vän Niila i det barnrika kvarter i Pajalas utkant som i folkmun kallas Vittulajänkkä, förkortat Vittula på 1960-talet och början av 1970-talet.

Premiär onsdag 6.7.2022 kl 19.00

Biljetter: 25 €
Barn under 12 år 12 €
Grupper 22 € minimi 25 personer

Åldersrekommendation från 10 år!
Det är en berättelse om relationen till hembygden, den som formar dig och på många sätt gör dig till den du är, men som du samtidigt kan avsky och längta efter att få lämna bakom dig. En berättelse om hur det är att växa upp på en plats som känns så ofantligt långt borta från där allt händer. En plats där du alltid ligger lite efter. En berättelse om normer och mansrollen, vem eller vad du är om du inte passar in i den, och hur den kan skada både dig själv och andra. En berättelse om vänskap, att växa upp tillsammans och bandet den gemensamma uppväxten ger. En berättelse om kärleken till musiken, en kärlek som är omöjlig att värja sig mot och som kan ta dig till platser bortom verkligheten. Det är en berättelse om att vara ung, om lekar och drömmar. En berättelse som är lika mycket verklighet som lekfull fantasi.
 
Dramatisering: Erik Norberg efter Mikael Niemis roman
Bearbetning och regi: Alexandra Mangs
Musik: Markus Bergfors
Mask: Anna Vesterback
Kostym: Marina Karppinen
Buy tickets

Shows6.7.2022-30.7.2022

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Wed 6.7.2022 19pmPremiär
    Populärmusik från VittulaPremiär
    25 €
  • Fri 8.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Sun 10.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Tue 12.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Wed 13.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Thu 14.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Sun 17.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Tue 19.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Wed 20.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Thu 21.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Sun 24.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Tue 26.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Wed 27.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Thu 28.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
  • Sat 30.7.2022 19pm
    Populärmusik från Vittula
    25 €
Oravais Teater 66800 Oravainen oravaisteater.fi
Organizer's all events