Sign in or register an account

Pay tickets

In order to buy tickets at NetTicket.fi you need to log in or create an account.

Forgot your password?

Don't have an account?

In order to buy tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

or

Purchase without account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Vaasan kaupunginteatteri

Pohjalaisia -ooppera/opera

Pitkäkatu 53, 65100 Vaasa
Lippukassa: 06 325 3961

Näyttämö: Romeo

Koskettavia kohtaloita historiasta nykyaikaan.

Yksilön ja yhteiskunnan suhde on ollut aina monimutkainen. Mikä määrittää meidän tapaamme elää ja ajatella? Vallankäyttäjät, uskonnot, moraalikäsitykset? Kuinka paljon kohtalomme on muiden käsissä?

Leevi Madetojan vuonna 1924 ensi-iltansa saanut Pohjalaisia onnistuu edelleen koskettamaan nykyihmistä. Ooppera kertoo voimakkaan tarinan vallasta, vapauden kaipuusta ja rakkaudesta. Vahvan ja romanttisen musiikin siivittämänä teos luo pakahduttavan linkin Suomen itsenäistymisen historiasta aina tähän päivään.

Tunnetut pohjalaiset kansansävelmät, kuten Tuuli se taivutti koivun larvan ja enkä minä hurjan luontoni tähären, kaikuvat läpi Madetojan mestariteoksen vieden katsojan perinteiseen, samalla kun ajaton näyttämöllepano tuo teoksen lähelle tässä ja nyt.

Teos on osa Vaasan kaupunginteatterin 80-juhlavuoden ohjelmistoa.
  • Romeo Vaasan kaupunginteatteriPitkäkatu 5365100 Vaasa
  • 14.1.2023-3.2.2023
  • 40-54 €
Buy tickets

Shows14.1.2023-3.2.2023

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Sat 14.1.2023 18pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Tue 17.1.2023 13pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Wed 18.1.2023 18pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Fri 20.1.2023 18pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Sat 21.1.2023 18pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Tue 24.1.2023 13pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Wed 25.1.2023 18pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Fri 27.1.2023 18pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Sat 28.1.2023 18pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Tue 31.1.2023 18pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Thu 2.2.2023 13pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
  • Fri 3.2.2023 18pm
    Pohjalaisia -ooppera/opera
Vaasan kaupunginteatteri Pitkäkatu 5365100 Vaasa
Organizer's all events