Sign in or register an account

Pay tickets

In order to buy tickets at NetTicket.fi you need to log in or create an account.

Forgot your password?

Don't have an account?

In order to buy tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

or

Purchase without account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Rovaniemen Teatteri - Lapin Alueteatteri

Mahapaha

Mahapaha on koskettava, lämpimällä huumorilla siivitetty tarina Ennistä ja Anterosta, jotka vanhan koulun vintillä muuntuvat alakouluikäisiksi jälleen ja elävät uudelleen omia värikkäitä koulumuistojaan. Enni ja Antero ovat tulleet entisen kyläkoulunsa vintille raivaamaan paikkoja. Pölykerrosten alta löytyy pesisräpylöitä, opetustauluja, muovinen omena ja vanha Twist-hyppynauha. Mitä enemmän vanhoja esineitä löytyy, sitä kirkkaammin kouluaika palaa mieleen! Koulumaailma piirtää vahvoja muistijälkiä oppilaisiin, ja nyt näitä jälkiä koetaan hersyvän naurun sekä haikean surunkin läpi.

Rovaniemeläisen Esko Janhusen käsikirjoittama, neljästä tarinasta muodostuva Mahapaha näyttää, kuinka kiperistäkin paikoista voi selviytyä, vaikka välillä tuntuu kuin vatsassa olisi iso möykky lyijyä. Tämä uusi kotimainen, koululaisille suunnattu esitys käsittelee sekä lapsen että aikuisen näkökulmasta yksinäisyyttä ja ulkopuolisuuden tunnetta, erilaisuuden hyväksymistä sekä kiusaamista ja anteeksiantamisen voimaa. Kantaesityksen ohjaajana vierailee mm. Kansallisteatterin nuorisoteatteri Kantin taiteellisena johtajana toiminut ja eri puolilla Suomea työskennellyt Satu Linnapuomi. Lavastus- ja pukusuunnittelusta vastaa Laura Dammert, jonka viimeisimpiä töitä on nähty mm. Lahden Kaupunginteatterissa ja Helsingin Kaupunginteatterissa. Mahapahan rooleihin heittäytyvät Kylli Köngäs ja Markku Lukka.

ESITYSPAIKKA
Lappia-talo, vinttinäyttämö Kero
 
KESTO
tunti, ei väliaikaa
 
LIPUT
12 € sisältäen Netticketin palvelumaksun 2 €
  • Kero Rovaniemen Teatteri - Lapin AlueteatteriJorma Eton tie 896100 Rovaniemi
  • 11.2.2023-17.5.2023
  • 12 €
Buy tickets

Shows11.2.2023-17.5.2023

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Sat 11.2.2023 13pm
    Mahapaha
  • Sat 1.4.2023 13pm
    Mahapaha
  • Wed 12.4.2023 10am
    Mahapaha
  • Thu 13.4.2023 10am
    Mahapaha
  • Fri 14.4.2023 10am
    Mahapaha
  • Tue 18.4.2023 10am
    Mahapaha
  • Wed 19.4.2023 10am
    Mahapaha
  • Tue 2.5.2023 10am
    Mahapaha
  • Wed 3.5.2023 10am
    Mahapaha
  • Thu 4.5.2023 10am
    Mahapaha
  • Tue 9.5.2023 10am
    Mahapaha
  • Wed 10.5.2023 10am
    Mahapaha
  • Thu 11.5.2023 10am
    Mahapaha
  • Mon 15.5.2023 10am
    Mahapaha
  • Tue 16.5.2023 10am
    Mahapaha
  • Wed 17.5.2023 10am
    Mahapaha
Rovaniemen Teatteri - Lapin Alueteatteri Jorma Eton Tie 896100 Rovaniemi www.rovaniementeatteri.fi
Organizer's all events