- Contact us
- info@netticket.fi
- 0600 399 4991 €/min + local/mobile call chargeMon-Fri 9-21, Sat-Sun 13-21
- Oy NetTicket Finland AbHarstadinkatu 465350 VaasaBusiness ID 1028658-3
- For Event Organizers - info.netticket.fi
.png)
Kulttuurikierrokset 2024
Kesän 2025 kulttuurikävelykierrokset järjestetään torstaisin klo 18 aikavälillä 26.6.-28.8.2025. Kulttuurikävelyt ovat oiva tapa tutustua kaupunkiin, menneeseen elämään ja eri teemoihin oppaan tarinoiden värittämänä. Kesän aikana tutustutaan mm. Kalkki-Petterin valtakuntaan, Elias Lönnrotin Sammattiin sekä Pitkäniemeen. Kulttuurikävelykierrokset toteuttaa Lohjan oppaat yhteistyössä Lohjan Matkailupalvelukeskuksen kanssa.
Kulttuurikävelykierrokset maksavat 10€/hlö. Varmista paikkasi ostamalla lippu etukäteen NetTicketistä tai NetTicketin jälleenmyyntipisteistä (esim. Matkailupalvelukeskuksesta, kaupungintalo Monkolan asiakaspalvelusta tai Lohjan Prismasta). Paikan päällä käytössä on vain käteismaksu tasarahalla, jos kierroksella on tilaa. Oppaalla ei ole mahdollisuutta antaa kuittia tai vaihtorahaa.
Kulttuurikävelykierrokset maksavat 10€/hlö. Varmista paikkasi ostamalla lippu etukäteen NetTicketistä tai NetTicketin jälleenmyyntipisteistä (esim. Matkailupalvelukeskuksesta, kaupungintalo Monkolan asiakaspalvelusta tai Lohjan Prismasta). Paikan päällä käytössä on vain käteismaksu tasarahalla, jos kierroksella on tilaa. Oppaalla ei ole mahdollisuutta antaa kuittia tai vaihtorahaa.
26.6.2025 klo 18:00 Postinkulkua, pankkipalveluja ja palojen sammutusta Sammatissa
Tule Tarinataiturin matkaan kuulemaan, kuka kuljetti sammattilaisten postia 1800-luvulla, miten kävi Sammatin postiryöstössä ja missä oli Sammatin ensimmäinen paloasema.
Mukaan mahtuvat kaikki halukkaat. Lipun hinta EUR 10,00 / henkilö. Voit ostaa lipun jo ennakkoon NetTicket.fi - verkkokaupasta. Paikan päällä voit maksaa käteisellä (varaa tasaraha), MobilePaylla tai pankkikortilla.
Kesto: n. 1 tunti.
Tapaamispaikka: Sammatin kirjasto (Lönnrotintie 27, 09220 Sammatti).
Kävelymatka: n. 1 km.
Esteettömyys: Opastusreitti on esteetön.
Opas: Timo Aunio, Tarinataituri.
3.7. 2025 klo 18:00 Kulttuurikävely Pitkäniemessä
Pitkäniemen entisen selluloosa- ja paperitehtaan alue on tärkeä pala lohjalaista teollisuushistoriaa, mutta sillä on menneisyys myös herrasväen kesänviettopaikkana ja yhtenä Lohjanjärven rantojen kauneimpana paikkana. Siellä on myös yksi Lohjan erikoisimmista taideteoksista. Pitkäniemen kulttuurikävelyllä tutustutaan alueeseen, sen historiaan sekä siellä säilyneisiin rakennuksiin.
Mukaan mahtuu 25 henkilöä. Lipun hinta EUR 10,00 / henkilö. Voit ostaa lipun jo ennakkoon NetTicket.fi - verkkokaupasta. Paikan päällä, jos paikkoja vielä vapaana, voit maksaa käteisellä (varaa tasaraha) tai MobilePaylla.
Kesto: n. 1 tunti.
Tapaamispaikka: Kokoontuminen tapahtuu tehdasalueen portilla, Kotkantie 3, 08100 Lohja.
Kävelymatka: n. 1 km.
Esteettömyys: Opastusreitti ei ole esteetön.
Opas: Torsti Salonen.
10.7.2025 klo 18:00 Kalkki-Petterin valtakunnassa
Tutustumme Petter Forsströmin puistoon ja kävelemme hänen valtakunnassaan, asutusalueella, Klubitalolla, Marttatuvalla ja Virkkalan kirkkomaalla.
Mukaan mahtuu 20 henkilöä. Lipun hinta EUR 10,00 / henkilö. Voit ostaa lipun jo ennakkoon NetTicket.fi - verkkokaupasta. Paikan päällä voit maksaa käteisellä (varaa tasaraha). Opastuksen kesto 1 tunti ja 15 min.
Kesto: 1 tunti 15 min.
Tapaamispaikka: Petter Forsströmin puiston portilta, Petter Forsströmintie 5-7, 08700 Lohja.
Kävelymatka: n. 2,5 km.
Esteettömyys: Opastusreitti ei ole esteetön.
Opas: Gunilla Räikkönen.
17.7.2025 klo 18:00 Kauppalan Kulmat
Lohjalainen saattaa sopia treffit ”Apteekin kulmalle tai ”vanhalle alkolle”. Mutta missä nämä ja muut kuten Norvan kulma, Sumppee, Shellin Parkkis sijaitsevatkaan. Tule kuulemaan tarinat jo näiden lähes osoitteiksi muuttuneista paikoista. Matkalla kuullaan tarinat myös parista muustakin kohteesta, kun kuljetaan Kauppalan katuja. Apteekin kulmalta Shellin parkkikselle ja sieltä Vanhalle alkolle ja torille.
Mukaan mahtuu 25 henkilöä. Lipun hinta EUR 10,00 / henkilö. Voit ostaa lipun jo ennakkoon NetTicket.fi - verkkokaupasta. Paikan päällä voit maksaa käteisellä (varaa tasaraha).
Kesto: n. 1 tunti.
Tapaamispaikka: Lohjan Matkailun toimiston edessä, Laurinkatu 52, 08100 Lohja.
Kävelymatka: n. 1,5 km.
Esteettömyys: Opastusreitti kulkee kaupungin katuja, muutamat tienylitykset.
Opas: Tarja Virtanen.
24.7.2025 klo 18:00 Pyhän Laurin kirkkomaan kartanohaudat
Lohjalaisten kartanoiden haudat ovat mielenkiintoinen osa kulttuuri- ja henkilöhistoriaa. Valtaosa niistä sijaitsee omalla pienellä kummullaan. Kulttuurikävelyllä kuullaan kartanoista ja niiden asukkaista. Kuka kartanonomistaja meni naimisiin siskontyttärensä kanssa, kuka tuomittiin maanpetoksesta ja keitä olivat yhdessä haudoista lepäävät Adlercreutzit? Entä kuka omisti Nuutajärven lasitehtaan? Heistä ja monista muista kertoo oppaana toimiva Torsti Salonen.
Mukaan mahtuu 25 henkilöä. Lipun hinta EUR 10,00 / henkilö. Voit ostaa lipun jo ennakkoon NetTicket.fi - verkkokaupasta Paikan päällä, jos paikkoja vielä vapaana, voit maksaa käteisellä (varaa tasaraha) tai MobilePaylla.
Kesto: n. 1 tunti.
Tapaamispaikka: Kokoontuminen tapahtuu Kirkkokentän puoleisella portilla, Sibeliuksenkatu, 08100 Lohja.
Kävelymatka: n. 500 m.
Esteettömyys: Opastusreitti on esteetön.
Opas: Torsti Salonen.
31.7.2025 klo 18:00 Kalkki-Petterin valtakunnassa
Kuvaus: Tutustuminen Petter Forsströmin puistoon, kävely valtakunnassa asutusalueella Klubitalolla, Marttatuvalla ja Virkkalan kirkkomaalla.
Mukaan mahtuu 20 henkilöä. Lipun hinta EUR 10,00 / henkilö. Voit ostaa lipun jo ennakkoon NetTicket.fi - verkkokaupasta. Paikan päällä voit maksaa käteisellä (varaa tasaraha).
Kesto: 1 tunti 15 min.
Tapaamispaikka: Petter Forsströmin puiston portilta, Petter Forsströmintie 5-7, 08700 Lohja.
Kävelymatka: n. 2,5 km.
Esteettömyys: Opastusreitti ei ole esteetön.
Opas: Gunilla Räikkönen.
7.8.2025 klo 18:00 Sata vuotta sitten Sammatissa
Mitä tapahtuu, kun Lohilammen isäntä ja Edla kohtaavat Sammatin kirkolla? Tervetuloa draamaopastukseen, jossa myös yleisö voi osallistua.
Mukaan mahtuvat kaikki halukkaat. Lipun hinta EUR 10,00 / henkilö. Voit ostaa lipun jo ennakkoon NetTicket.fi - verkkokaupasta. Paikan päällä voit maksaa käteisellä (varaa tasaraha), MobilePaylla tai pankkikortilla.
Kesto: n 1 tunti.
Tapaamispaikka: Sammatin lainajyvästön luota (Lönnrotintie 19, 09220 Sammatti).
Kävelymatka: n. 500 m.
Esteettömyys: Opastusreitti on esteetön.
Opas: Timo Aunio, Tarinataituri.
14.8.2025 klo 18:00 Aikamatka keskiajalle
Hesekiel Pillipiipari ja Valpuri Matintytär vievät sinut aikamatkalle keskiajalle liki 700 vuoden taakse Lohjan kirkkopitäjään. Opastuksen aikana vierailemme sisällä Pyhän Laurin kirkossa. Opastuksen aikana saat vastauksia mm seuraaviin kysymyksiin: Miten kirkkopitäjän aikalaiset elivät? Miten he pukeutuivat? Miten kirkko rakennettiin ja mitä kirkon maalaukset symbolisoivat?
Mukaan mahtuvat kaikki halukkaat. Lipun hinta EUR 10,00 / henkilö. Voit ostaa lipun jo ennakkoon NetTicket.fi - verkkokaupasta. Paikan päällä voit maksaa käteisellä (varaa tasaraha), MobilePaylla tai maksukortilla.
Kesto: n. 1 tunti
Tapaamispaikka: Kirkkokenttä, Sibeliuksenkatu, 08100 Lohja.
Kävelymatka: n. 100 m.
Esteettömyys: Opastusreitti on esteetön.
Oppaat: Heikki Hanhimäki ja Virve Haahti.
21.8.2025 klo 18:00 Louhoksista sukelluksiin
Sivuamme Lohjan louhosten ja kaivosten historiaa ja suuntaamme rantamaisemista läheiseen metsikköön kohti Kalkkivuorenmäkeä. Kierrämme vastapäivään polkua pitkin rinnettä ylös mäelle vanhan kaivostornin luo. Se seisoo brutaalina maamerkkinä muistuttaen Ojamon vanhan kalkkikivikaivoksen perustamisesta 100 vuotta sitten. Paikalta avautuu nyt näkymä Kaivoslammelle ja siellä sijaitseville Meriturvalle ja Luksialle. Laskeudumme jyrkähköä rinnettä alas Sukellushistorankeskukseen, josta palaamme Villa Haikarin ohitse takaisin parkkipaikalle.
Mukaan mahtuu 25 henkilöä. Lipun hinta EUR 10,00 / henkilö. Voit ostaa lipun jo ennakkoon NetTicket.fi - verkkokaupasta. Paikan päällä voit maksaa käteisellä (varaa tasaraha) tai MobilePaylla.
Kesto: Kävelyä n. 1 tunti. Lisäksi tutustuminen Casque Sukellushistoriakeskukseen.
Tapaamispaikka: Haikarinniemen pysäköintialue.
Kävelymatka: 2-3 km.
Huomioitavaa: Reitti ei ole esteetön. Lisäksi rauhallisesta kävelystä nauttii parhaiten sään mukaisessa vaatetuksessa ja maastoon sopivissa jalkineissa hyttyset ja punkit huomioiden.
Opas: Päivi Landen.
28.8.2028 klo 18:00 Vahvat naiset Lohjalla
Lohjalla ja liitoskunnissa ovat kautta vuosisatojen vaikuttaneet myös vahvat naiset. Keitä he oikein ovat? Tule mukaan tälle opastetulle kävelykierrokselle, niin kuulet heistä lisää. Tapaamme Keskusaukiolla Laurinkadulla ja kierroksemme päättyy Pyhän Laurin kirkon kirkkomaalle.
Mukaan mahtuu 35 henkilöä. Lipun hinta EUR 10,00 / henkilö. Voit ostaa lipun jo ennakkoon NetTicket.fi - verkkokaupasta. Paikan päällä voit maksaa käteisellä (varaa tasaraha), MobilePaylla tai maksukortilla.
Kesto: n 1 tunti, liikumme ulkona koko ajan.
Tapaamispaikka: Keskusaukio, Laurinkatu, 08100 Lohja.
Kävelymatka: n. 500 m.
Esteettömyys: Opastusreitin varrella on muutamia portaita.
Opas: Virve Haahti.
...
Read more- Kulttuurikävelykierrokset VisitlohjaLaurinkatu 5008100 Lohja
- 10.7.2025-28.8.2025
- 10 €
Shows10.7.2025-28.8.2025
- Available
- Limited
- Sold Out
- Cancelled
- Sales blocked
-
Thu 10.7.2025 18pmKalkki-Petterin valtakunnassaLohjan kulttuurikävelyt 2025Lohjan kulttuurikävelyt 2025Kalkki-Petterin valtakunnassa10 €
-
Thu 17.7.2025 18pmKauppalan KulmatLohjan kulttuurikävelyt 2025Lohjan kulttuurikävelyt 2025Kauppalan Kulmat10 €
-
Thu 24.7.2025 18pmPyhän Laurin kirkkomaan kartanohaudatLohjan kulttuurikävelyt 2025Lohjan kulttuurikävelyt 2025Pyhän Laurin kirkkomaan kartanohaudat10 €
-
Thu 31.7.2025 18pmKalkki-Petterin valtakunnassaLohjan kulttuurikävelyt 2025Lohjan kulttuurikävelyt 2025Kalkki-Petterin valtakunnassa10 €
-
Thu 7.8.2025 18pmSata vuotta sitten SammatissaLohjan kulttuurikävelyt 2025Lohjan kulttuurikävelyt 2025Sata vuotta sitten Sammatissa10 €
-
Thu 14.8.2025 18pmAikamatka keskiajalleLohjan kulttuurikävelyt 2025Lohjan kulttuurikävelyt 2025Aikamatka keskiajalle10 €
-
Thu 21.8.2025 18pmLouhoksista sukelluksiinLohjan kulttuurikävelyt 2025Lohjan kulttuurikävelyt 2025Louhoksista sukelluksiin10 €
-
Thu 28.8.2025 18pmVahvat naiset LohjallaLohjan kulttuurikävelyt 2025Lohjan kulttuurikävelyt 2025Vahvat naiset Lohjalla10 €