Sign in or register an account

Pay tickets

In order to buy tickets at NetTicket.fi you need to log in or create an account.

Forgot your password?

Don't have an account?

In order to buy tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

or

Purchase without account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Wasa Teater - Österbottens Regionteater

Botnia Paradise

Wasa Teater - Lokala upplevelser i världsklass
Sandögatan 7, 65100 Vasa

Bästa passagerare, humorgruppen KAJ med besättning hälsar er varmt välkomna ombord på Botnia Paradise, Östersjöns billigaste kryssningsfartyg!
Vi finns här för att göra er resa så njutbar som möjligt. Buffén står dukad, tax-freen är välfylld och nattklubben väntar. Gör er redo att kasta loss med oss!

På färjan, det laglösa landet där Finland möter Sverige, är varje kryssning en livskris. Passagerare flyr vardagen medan besättningen kämpar för att hålla skorven flytande. Hänsynslöst prövar havet dem alla i en värld av tango, schlager och heltäckningsmattor.

Botnia Paradise är humorgruppen KAJs andra musikal. Det är en berättelse om vänskap, kärlek och att hitta sin plats i livet. Med värme och humor bjuds publiken med på en oförglömlig kryssning.

Vem gör Botnia Paradise?
Kevin Holmström, Axel Åhman och Jakob Norrgård står för manus och musik. På scenen får de förstärkning av Wasa Teaters skådespelare Johan Aspelin, Jonas Bergqvist, Markus Lytts, Carola Sarén och Tove Qvickström. Dessutom medverkar gästerna Mathilda Kruse från Helsingfors och May Schjörlien från Sverige.

Regissör är Ida Kronholm. Kostymdesign görs av Linn Wara, scenografi av Mia-Irene Sundqvist och koreografi av Ida “Inxi” Holmlund.

Mask- och perukdesign görs av Fia Derghokasian, ljusdesign av Kristoffer Svenn och ljuddesign av Dennis Lindén.

Orkestern med Patrick Lax, Stefan Lindblom, Peter Enroth och Anders Sjölind leds av kapellmästaren Ralf Nyqvist. Musiken produceras av Janne Hyöty.

Längd ca 2,5 h

Åldersrekommendation från ca 6 år


Coronapass på teatern?
 
Eftersom det just nu inte finns några sammankomstrestriktioner som påverkar Wasa Teaters verksamhet, är passet inte aktuellt för oss. Om restriktionerna ändras så att de begränsar möjlighet att ta emot publik i salongerna kommer vi att ta coronapasset i bruk för att kunna erbjuda teater till så många som möjligt.

Coronapass på teatern?
 
Eftersom det just nu inte finns några sammankomstrestriktioner som påverkar Wasa Teaters verksamhet, är passet inte aktuellt för oss. Om restriktionerna ändras så att de begränsar möjlighet att ta emot publik i salongerna kommer vi att ta coronapasset i bruk för att kunna erbjuda teater till så många som möjligt.
  • Stora scenen Wasa Teater - Österbottens RegionteaterSandögatan 765100 VASA
  • 19.1.2022-14.5.2022
  • 27-45 €
Buy tickets

Shows19.1.2022-14.5.2022

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Wed 19.1.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Thu 20.1.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 21.1.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 22.1.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Wed 26.1.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Thu 27.1.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 28.1.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 29.1.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Wed 2.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 4.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 5.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Wed 9.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 11.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 12.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Thu 17.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 18.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 19.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 25.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 26.2.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 4.3.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 5.3.2022 14pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 5.3.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 11.3.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 12.3.2022 14pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 12.3.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 18.3.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 19.3.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 25.3.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 26.3.2022 14pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 26.3.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Thu 7.4.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 8.4.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 22.4.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 23.4.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Thu 28.4.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 29.4.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Fri 13.5.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
  • Sat 14.5.2022 19pm
    Botnia Paradise
    45 €
Wasa Teater - Österbottens Regionteater Wasa Teater Kyrkoesplanaden 1665100 Vaasa www.wasateater.fi
Organizer's all events