Sign in or register an account

Pay tickets

In order to buy tickets at NetTicket.fi you need to log in or create an account.

Forgot your password?

Don't have an account?

In order to buy tickets at NetTicket.fi and receive them to your e-mail address you need a user account.

Register new account

or

Purchase without account

Shopping cart

0 items • 0 €

Continue Shopping
Buy tickets
Kokkolan kaupunginteatteri

Adalmiinan helmi

Kokkolan kaupunginteatteri
Päänäyttämö, Torikatu 48, Kokkola

Ensi-ilta 23.3.2024 klo 13.00

Liput: 20 / 16 €

Kesto 1h 40min, sisältäen väliajan 20 min
Maailmassa on tuhansia tarinoita ja ne kaikki pulppuavat Tarinoiden Lähteestä. Yksi niistä kerrotaan keväällä 2024 Kokkolan kaupunginteatterissa.
 
Kuninkaalle ja Kuningattarelle on syntynyt lapsi, prinsessa Adalmiina. Hän on vanhempiensa silmäterä, jota he haluavat suojella kaikelta pahalta. Elämää varten Prinsessa saa haltijakummeiltaan ristiäislahjaksi kauneutta, rikkautta, viisautta ja sydämen voimaa.
 
Adalmiina varttuu kuninkaanlinnan suojassa kauniina, rikkaana ja viisaana, mutta se ei riitä nuorelle Prinsessalle. Vanhempiensa kauhuksi hän haluaa nähdä muutakin kuin kodin turvalliset seinät. Mutta selviääkö hän maailmassa kauneudella, rikkaudella ja viisaudella. Se jää nähtäväksi.
 
Tällä Anna Krogeruksen uudelleen kirjoittamalla ja nykyaikaan sijoittamalla Topeliuksen kokoperheen klassikkosadulla, sen henkilöillä ja heidän problematiikallaan on kosketuspintaa niin alakoululaisille katsojille kuin heidän vanhemmilleen. Näytelmän henkilöt oppivat ymmärtämään, että rikkautta, kauneutta ja valtaa tärkeämpää on empatia, ymmärrys ja toisten kuunteleminen ja kunnioittaminen. Samalla he oivaltavat, että onnellisuus syntyy pienistä asioista.
 
”Sydämellinen ihminen on rikas vaikka olisi kuinka köyhä, mutta ihminen, jolla on pää täynnä julmia ajatuksia, tuntee puutetta ja hätää kaikkien rikkauksien keskellä.”
 
Ohjaus Jouni Leikkonen.
 
Rooleissa Outi Kärpänen, Irina Parviainen, Sakari Tuominen, Niko Karjalainen, Tuomo Kemppainen, Jarkko Mikkola, Hanna Vähäniemi sekä avustajat Hanna Pekkarinen ja Antti Peräsalo.
 
Mukana näytelmässä myös kolme tanssijaa.
 
Ensi-ilta 23.3.2024 Kokkolan kaupunginteatterin päänäyttämöllä.
 
Esityksen arvioitu kesto alle 2 tuntia (sis. väliajan)
Ikäsuositus +5 vuotta.
Buy tickets

Shows22.3.2024-25.5.2024

  • Available
  • Limited
  • Sold Out
  • Cancelled
  • Sales blocked
  • Fri 22.3.2024 18pmEnnakkonäytös
    Adalmiinan helmiEnnakkonäytös
  • Sat 23.3.2024 13pmEnsi-ilta
    Adalmiinan helmiEnsi-ilta
  • Tue 2.4.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Sat 6.4.2024 18pm
    Adalmiinan helmi
  • Tue 9.4.2024 12pm
    Adalmiinan helmi
  • Wed 10.4.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Thu 11.4.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Fri 12.4.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Fri 12.4.2024 18pm
    Adalmiinan helmi
  • Sat 13.4.2024 13pm
    Adalmiinan helmi
  • Tue 16.4.2024 12pm
    Adalmiinan helmi
  • Wed 17.4.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Fri 19.4.2024 18pm
    Adalmiinan helmi
  • Tue 23.4.2024 12pm
    Adalmiinan helmi
  • Wed 24.4.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Thu 25.4.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Thu 2.5.2024 12pm
    Adalmiinan helmi
  • Fri 3.5.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Fri 3.5.2024 18pm
    Adalmiinan helmi
  • Sat 4.5.2024 13pm
    Adalmiinan helmi
  • Sat 11.5.2024 13pm
    Adalmiinan helmi
  • Thu 16.5.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Fri 17.5.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Sat 18.5.2024 18pm
    Adalmiinan helmi
  • Wed 22.5.2024 18pm
    Adalmiinan helmi
  • Thu 23.5.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Fri 24.5.2024 10am
    Adalmiinan helmi
  • Sat 25.5.2024 13pm
    Adalmiinan helmi
Kokkolan kaupunginteatteri Torikatu 4867100 Kokkola kokkolanteatteri.fi
Organizer's all events